Kim Bu İsmi Duyulmamış Türk Milyarder? Bir Senede Servetini İkiye Katladı: Rahmi Koç’u Bile Geride Bıraktı

Pandemi döneminde ekonomide yaşanan dönüşüm, Türkiye’deki milyarderlerin servetini dolar bazlı olarak aşağı çekerken, 2024 yılına Türk milyarderler yükselişle merhaba dedi.

Geçtiğimiz yıl Forbes tarafından yayınlanan “Türkiye’nin en zengin insanları” listesinde birinci olan İbrahim Erdemoğlu’nun SASA hisselerinde yaşanan düşüş sonrası servetinin yarısını kaybetmesi, yeni iş insanları için büyük bir çıkışa neden oldu.

SERVETİNİ BİR YILDA İKİ KATIN ÜZERİNDE ARTIRDI

Anlık olarak değişikliklerin yayınladığı listede son dönemin en çarpıcı çıkışı ise Kazancı Holding ve Aksa Enerji’de Yönetim Kurulu Başkanı olarak görevini yürüten Cemil Kazancı’dan geldi.

TÜRKİYE’NİN EN ZENGİN 2. İSMİ OLDU

Forbes verilerine göre geçtiğimiz yılı 1.6 milyar dolarlık serveti ile kapatan Kazancı, 2024 yılının ilk çeyreği tamamlanmadan servetini 3.5 milyar dolara yükseltmiş durumda. Kısa sürede varlıklarını iki katın üzerinde değerlendiren Kazancı, yaşadığı yükselişle Türkiye’nin en zengin 2. insanı haline geldi.

Kazancı’nın önünde yer alan isim ise, 5.1 milyar dolarlık servetiyle listenin tepesinde olan Murat Ülker oldu. Aynı zamanda 3.5 milyar dolarlık serveti ile İpek Kıraç, ikincilik unvanını Kazancı ile paylaşıyor.

RAHMİ KOÇ’U BİLE GERİDE BIRAKTI

Zenginler listesinde en dikkat çeken isimlerden biri de 93 yaşındaki Rahmi Koç oldu. Halihazırda 3.1 milyar dolarlık serveti ile Türkiye’nin en zengin 5. insanı konumunda bulunan Koç, Kazancı’nın hızlı yükselişi sonrası bir basamak aşağı gerilemiş oldu.

CEMİL KAZANCI KİMDİR?

Cemil Kazancı, çalışma hayatına aile şirketlerinde başlamıştır.

İlk olarak jeneratör üretim ve satış alanında yöneticilik görevlerinde bulunan Kazancı, daha sonra Grubun enerji alanındaki faaliyetlerini büyütmek ve elektrik enerjisi üretmek amacıyla, 1997 yılında faaliyete geçen Aksa Enerji’nin kuruluşunda aktif rol almıştır.

Aksa Enerji Yönetim Kurulu Başkanlığı ve CEO görevlerinin yanı sıra Kazancı Holding’de Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO, Grup şirketlerinde ise Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x