MediaTek’ten yapay zekalı bilgisayar işlemcisi geliyor!

MediaTek, şu anda Qualcomm’un hakim olduğu Windows on ARM (ARM’lı Windows) bilgisayar pazarına girmeye hazırlanıyor. Çin’den gelen raporlara göre çip üreticisi, özellikle Windows PC’ler için tasarlanmış kendi ARM tabanlı işlemcisini geliştiriyor.

MediaTek, Windows on ARM işlemcisi geliştiriyor olabilir

Günümüzde Windows on ARM platformu Qualcomm Snapdragon işlemciler ile kullanılabiliyor. MediaTek ise bu pazara hızla adapte olabilmek için mevcut ARM mimarisine dayanan Windows işlemcileri üzerinde çalışıyor. Bu işlemcinin önümüzdeki yıl piyasaya sürüleceği iddia edildi.

MediaTek’in bu hamlesi aslında oldukça önemli bir zamanda geliyor. Qualcomm ve ARM arasındaki anlaşma 2025 yılın sonlanacak. Bu tarihten sonra Windows bilgisayarlar için geliştirilen ARM mimarisi tüm şirketlere açık olacak. MediaTek de ARM çiplerini kullanarak kendi işlemcisini yapmak istiyor.

Microsoft, ARM cihazlarını geliştirmek için Windows on ARM girişimini destekliyor. Ancak şu anda ARM tabanlı Windows bilgisayarlarda tek seçenek olarak Qualcomm Snapdragon X Elite ve X Plus sunuluyor. MediaTek, Windows on ARM alanında daha fazla seçenek sunarak Qualcomm’un tekelini kırmayı hedefliyor.

MediaTek’in bu pazara girişmesi diğer üreticilerin de dikkatini çekebilir. Özellikle laptop ve 2’si 1 arada bilgisayarların ARM tabanlı çipler ile güncellenebileceği düşünülüyor. Henüz erken aşamalarda olsa da, MediaTek’in bilgisayar işlemcisi geliştireceği iddiası dikkat çekmeyi başardı.

Peki siz MediaTek bilgisayar işlemcisi hakkında ne düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi yorumlarda paylaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x